Yaşam

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (7-11 Şubat 2024)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Şubat ayının yeni haftasında 16 oyunu seyirciyle buluşturuyor.

Bu hafta Tolstoy’dan Arthur Miller’a, Suat Derviş’ten Savaş Dinçel’e klasik ve çağdaş yazarların eserlerinin yer aldığı güçlü bir repertuvar tiyatro severleri bekliyor.

Bu hafta; Yaşamak mı Ölmek mi? (Yeni Oyun), Savaş ve Barış, Cadı Kazanı, Fosforlu Cevriye, Geçit, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Uçurtmanın Kuyruğu, Çingene Boksör, Zehir, Rüya, Herkes Büyücü Olacak, Küçük Yıldızım, Fındıkkıran, Bir Gece Masalı, Çöpsüz Dünya ‘Ayakkabılarımdaki Bir Gün’ adlı oyunlarımız seyircilerin beğenisine sunulacak.

 

İstanbul Şiirle Buluşuyor: “Nergisin Sorumlusu Bendim” (Gülten Akın)

Gülten AkınYazdığı şiirler dünyasında Emre KoyuncuoğluTarafından uyarlanan ve yönetilen etkinlikte Radife Baltaoğlu, Sevil Akı, Yeşim Koçak, Işıl Zeynep Karaalp, Sevimli Asutay, Ebru Üstüntaş, Elvan Boran yer alır. Etkinlik, 11 Şubat 2024 tarihinde saat 18.00’de Müze Gazhane Meydan Sahne’de gerçekleştirilecek.

 İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliğine oyun biletleri ve ücretsiz davetiyeler gişelerden satın alınabiliyor. citytheaters.ibb.istanbul, Biletinial.comAdreslerimizden ve taşınabilir uygulamamızdan temin edebilirsiniz.

 

Bu Haftanın Programı (7-11 Şubat 2024)

YAŞAMAK MI, ÖLMEK MI? (Yeni oyun)

1 Eylül 1939’da Polonya’nın başkenti Varşova işgal edilince Varşova Tiyatrosu’ndaki oyuncular; Hitler’in önderliğinde tiyatro mesleği üzerinden işgalci Nazilere ve savaşa karşı destansı bir direnişe başlarlar. Hayatlarını hiçe sayarak bağımsızlıklarını yeniden kazanmak için çabalıyorlar. Başarısız oldukları anda Polonya’nın başkenti Varşova’daki direniş kırılacak, savaş kaybedilecek, ülkenin bağımsızlığı sona erecek ve Nazilere teslim olacaklar.

Kara komedi oyununda; 1974 yılında Kıbrıs’taki savaşı yaşamak zorunda kalan Hüseyin Köroğlu’nun yönettiği film, savaşlara nasıl uzaktan tanık olduğumuzu, barışın ne kadar değerli olduğunu bizlere yansıtıyor. Nick Whitbytarafından yazılmıştır, Yücel ErtenTercüme eden, Hüseyin KöroğluYönetmenliğini üstlendiği oyunda Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu, Kutay Kırşehirlioğlu, Bahtiyar Engin, Vildan Türkbaş, İrem Arslan, Emre Narcı, Volkan Ayhan, Emre Şen, Ümit Bülent Dinçer, Tarık Köksal, Deniz Yeşil Mavi, Erkan Akkoyunlu, Özge Kırdı, Orçun Tekelioğlu, Necdet Berk Bacdar , Baran Yusuf Polat yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

SAVAŞ VE BARIŞ

1805-1820 yılları arasında geçen, tarihi bir anlatım özelliği de taşıyan “Savaş ve Barış”, Napolyon’un 1812’de Rusya’yı işgal etmesinden hemen önce hayatları tamamen değişen Rus aristokrasisine odaklanıyor. hayat anlatılıyor, savaş ve geri dönülemez yıkımlar devam ediyor. Savaş ve Barış birçok yönüyle tarihi bir anlatı özelliği taşırken aynı zamanda hayata, inançlara, insanın yaşam amacına ilişkin felsefi niyetleri içeren, siyasi ve sosyolojik çıkarımlar içeren destansı bir eserdir. Arka planda savaş ve muharebelerin, Napolyon ve Kutuzov gibi tarihi şahsiyetlerin yer aldığı oyunda, aşk hikayeleri, kişisel zayıflıklar, aile içi çatışmalar ve kayıplar, oyundaki her karaktere genel olarak toplumdan uzanan bir panorama oluşturuyor. Lev Tolstoytarafından yazılmıştır, Eva Mahkoviçtarafından uyarlanmıştır, Aslı ÖnalTercüme eden, Aleksandar PopovskiYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşegül İşsever, Berfin Berber, Can Başak, Defne Gürmen Yüksel, Deran Özgen, Dilara Demirdüzen, Doğan Altınel, Ersin Bağcıoğlu, İlker Sami Kılıç, İpek Uğuz, Levent Üzümcü, Melisa Demirhan, Mesut Çırak, Murat Bavli, Keyifli Güney, Nevzat Sinan Taştan , Ogeday Erkut, Osman Kaba, Salih Şimşek, Sefa Turan, Taha Karakaş, Yağmur Topçu yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gösterime girecek.

 

CADI KAZANI

Yıl 1692… ABD’nin Salem kasabası… Büyücülükle suçlanan insanlar… Büyük tartışmalara, ardından işkencelere ve sonunda idamlara yol açan mahkemeler… İnsan ‘listelerini’ ölüme sürükleyen ‘insanlar’ kendi çıkarları için… İmanı kullanmak; Önce toplumsal yaşamı, sonra hukuku, en sonunda da onuru yok etmeye çalışan ‘liderler’ ve buna sebep olmayı ya da seyirci kalmayı seçen insanlar… Arthur Miller’ın yazdığı bu ölümsüz eser, dünyanın en değerli eserlerinden biri. 1952’deki gerçek olaylara dayanan tiyatro edebiyatının isimleri; Şehir Tiyatrosu’ndan seyircisini ilk kez selamlıyor.

Arthur Milleryazan, Sabahattin Eyüboğlu-Vedat GünyolTercüme eden, Yiğit SertdemirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Berfu Aydoğan, Berna Adıgüzel, Burak Davutoğlu, Canan Kübra Birinci, Ece Bağcı, Emre Davet Akbaba, Eraslan Sağlam, Ersin Sanver, Ezgim Kılınç, Fatma İnan, İbrahim Can, Mehmet Bulduk, Nilay Yazıcıoğlu, Onur Demircan, Ozan Gözel, Rozet Hubeş, Selçuk Yüksel, Selen Parıltı Sarıyar, Zeki Yıldırım yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde olacak.

 

FOSFORLU TÜRKİYE

Anne ve babasını tanımadığı için gökyüzündeki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata’da karnını doyurmak için “sanat”la uğraşan Cevriye, sıradan bir sokak kızı değil aslında İstanbul sokaklarının ta kendisi. Hastalık ve soğuk nedeniyle ölümün eşiğine geldiği o gece, tanıştığı gizemli bir adam sayesinde hayata ve aşka tutunur. Cevriye’nin tanıdığı hiçbir erkeğe benzemeyen ve ona “sen” diye hitap eden bu adam aslında yaşayan bir idam mahkumudur. Cevriye tanıştığı günden itibaren bambaşka bir “kişi” olmuştur. Hapse, sürgüne, geçen zamana ve her türlü sıkıntıya rağmen bu aşkından vazgeçmeyen Cevriye, sevgilisi için her şeyi göze alacaktır.

Oyunda 1930’lu ve 1940’lı yılların İstanbul’u zengin tasvirlerle sunuluyor. Mahallelerin arka sokaklarında, cezaevlerinde ve bataklıklarında hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler, çocuklar ve hayat dolu genç erkekler ile otorite arasındaki bağ çarpıcı hikâyelerle aktarılıyor.

Suat Derviş 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyasi, mesleki ve mali açıdan zor bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” adlı romanını yayınevlerine sundu ama ne yazık ki her defasında reddedildi. Suat Hanım’ın en büyük dileği bu eserin basılmaktan ziyade “müzikal” olarak oyuna dönüştürülmesiydi… Bunun için tanıştığı ilk kişi genç oyuncu Gülriz Sururi’ydi… Gülriz Hanım’ın dileği oyunu sahnelemekti. Şehir Tiyatrolarında…

“Karanlık bir gecede gökten düşüp parçalanan bir yıldız gibi…” Kalbimizde iz bırakan Suat Derviş, Reşat Fuat Baraner, Nazım Hikmet ve Gülriz Sururi’ye sevgilerle…

Suat Derviştarafından yazılmıştır, Gülriz Sururitarafından uyarlanmıştır, Yelda BaskınYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Direnç Dedeoğlu, Esra Ede, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Parıltı Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikalı yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

 

GEÇİT

Gezileri sırasında dağın zirvesinde mola veren bir ağa ve bir maraba, saklandıkları yerden kontrol noktasını gözetliyor. İki insan arasındaki ilişki aslında insanlığın varoluşundan bu yana mücadele ettiği sahiplenme ve zalimler ile mazlumların hikâyesinin bir özetidir.

Cem Düzovatarafından yazılmıştır Nihat AlptekinYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gürol Güngör, Hasip Tuz yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

SİZ İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİNİZ

Bir ailenin üç hanımı; büyükanne, kız ve torun… Üçünün de ortak kaderi, aynı yerde söylenen sözlerden çok, içlerinden sessizce geçen cümlelerde saklı… Geçmiş, şimdi ve gelecek, birbirlerine tutundukça iç içe geçiyor. Erkeklerin yalnız ve yarım bıraktığı hayatlarında birbirlerine giderek daha çok benzerler. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin Ayfer, Başak ve Melis’in hikâyesini İstanbul fonunda anlatıyor. Hanımın değişmeyen hikayesi…

“Seni kollarıma aldım… birlikte yürüdük, çelik tellere, çimentoya, karşı taraftan çıkan yüksek binalara baktım… Yerdeki asfalta baktım… Biz Yol ortasında yorgun düşenlerin sigara dumanının arasından geçtim, her yer ter kokusuydu, Allah kahretsin, ‘Boğaz havasını bozdun’ diye bağırdım. ‘Gel kızım, eve gidiyoruz, sen. İstanbul’dan daha güzel’ O gün hayatımın en keyifli günüydü, meğerse…”

Murat Mahmutyazıcıoğlu tarafından yazılan oyun, anlatım geleneği ile tiyatronun çağdaş araçlarını bir araya getiriyor ve üç anlatıcının yer aldığı bir kurguyla ilerliyor. Mekan bütünlüğüne hikayenin parçalılığı da eklenince farklı bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu geçmişe, geleceğe ve şimdiye sıkışıp kalmış üç hikayeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikaye birleşip ‘kadın’ın hikayesine dönüşüyor…

Murat MahmutyazıcıoğluYazıp yönettiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Uçurtmanın Kuyruğu

Çocukluğu babası tarafından otoriteyle süslenen, katı bir disiplinle yetiştirilen, bu disiplin ve otoriteyi takıntı haline getiren bir adam, hayatına son vermeye karar verir. İntihar mektubunu yazıp bitirdiği anda kapı çalınır. Karşısında ise ilk kez gördüğü ve tanımadığı bir misafir vardır. Gelen adam, hayatına ve tüm çocukluğuna dair her şeyin kontrolüne sahiptir. Zaman geçtikçe sohbet ilginçleşiyor. Etkileyici bir iç hesaplaşma başlıyor. Savaş Dinçel‘ile ilgili  yazdı, Barış DinçelYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gün Koper, Ali Yoğurtçuoğlu yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ÇİNGENE BOXER

1920’li yılların boks yıldızı Johann Wilhelm Trollmann’ın trajik yaşamını konu alan oyun, kurgusal karakter Hans’ın tanıklığı üzerinden izleyiciye anlatılıyor. Çocukluk yıllarında tanışan ikili, yılları güçlü bir dostluk bağıyla geride bıraktı. Kendine has tarzıyla yıldızlaşan çingene boksör Ruki, Nazi Almanyası’nın faşist politikalarına ve ayrımcılığına maruz kalır. Almanya Şampiyonu olmasına rağmen kendisine bu unvan verilmedi ve her zaman kaybetmeye mahkum edildi. Yoksul mahallelerde başlayıp toplama kamplarına kadar süren bir dostluğun çarpıcı hikayesi…

Rike Reinigertarafından yazılmıştır Cafer AlpsolayYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ercan Demirhan yer alır. Oyun, 7-10 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydanı Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ZEHİR

Geçmişte yaşanan trajik bir kaybın ardından ayrılan çift, yıllar sonra yeniden bir araya gelmek zorunda kalır. Bu buluşma geçmişle acı dolu bir hesaplaşmaya dönüşür. Karşı tarafın ne hissettiğine dair eksik parçalar yerine oturuyor. Kadın ve erkeğin bakış açılarına odaklanan eser, Hollanda prömiyerinin ardından birçok dile çevrildi.

Lot Vekemanlartarafından yazılmıştır Şaban olÇevirmenliğini ve yönetmenliğini üstlendiği oyunda Sevinç Erbulak, Ahmet Saraçoğlu, Aslıhan Kandemir, Eraslan Sağlam yer alır. Oyun, 10 Şubat 2024’te Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Çocuk oyunları

RÜYA(5+ Yaş)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, rüyalarında doğal yaşam alanlarından alınıp kafeslere kapatılan hayvan dostlarını görüyor. Artık harekete geçme zamanı gelmiştir ve Özgür onları kurtarmaya kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıçtarafından yazılmıştır Özge MidilliYönetmenliğini üstlendiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Esen Koçer, Pınar Aygün, Direnç Dedeoğlu, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

HERKES BÜYÜCÜ OLACAK (3+ Yaş)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmanın ve sihirli şapkasına kavuşmanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarış düzenler. İllüzyon gösterileriyle ilerleyen oyunda hedefe birlikte ilerlemenin önemi anlatılıyor.

Kubilay TuncerYazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BENİM KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yaş)

Bir gün gökten bir yıldız düşer… Küçük kız onun peşinden koşar… Belki de gözündeki yıldıza ulaşamaz; Ama karşısına yıldız müzisyen bir karga, tavuklar için yıldız gibi parlayan bir mısır parçası, her nefeste yıldız gibi parlayan bir ateşböceği çıkıyor… Hepsiyle arkadaş oluyor… Sonunda asıl yıldızın kendi içinde olduğunu, sevginin, kardeşliğin ve dostluğun farkına varır.

Cengiz ÖzekYazıp yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Yunus Erman Çağlar, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Aslı Menaz yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Fındık Yeşili (7+ Yaş)

Minik Clara, yılbaşı hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran oyuncağıyla arasında özel bir bağ kurar. Görünenin ardındaki güzelliklerin ortaya çıkacağı o gecede, başka dünyalarda, hayal ile gerçek arasında büyük bir macera başlar. 1800’lü yıllardan günümüze farklı versiyonlarıyla opera ve sinemada büyük ilgi gören bu halk masalı, şimdi Şehir Tiyatrosu’nda tüm görkemiyle sahneleniyor. ETA Hoffmannhikayesinden Dilşad Çelebitarafından uyarlanmıştır, Lerzan PamirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Yüzyılın Gururu Kuyucak,  Gözde İpek Köse, Cihan Kurtaran, Davet Büyüksayar, Derya Keykubat, Dolunay Pircioğlu, Emel Bertan, Esra Ede, Emrah Derviş Soylu, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Osman Kaba, Pelin Budak, Salih Şimşek, Sefa Turan, Selen Parıltı Sarıyar, Ümit Bülent Dinçer, Yılmaz Aydın yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024’te Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

 

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, dostluk kavramı üzerine bir konseydir. Oyun, ailesinin istediği genç adamla değil, kendi istediği kişiyle arkadaşlık kurmak isteyen Güzel Kız’ın, Güzel Genç Adam, Güçlü Genç Adam ve Güçlü Genç Adam ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatır. Selvi Kızı. William Shakespeare’in yazdığı ve Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024’te Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ÇÖP OLMAYAN DÜNYA (3+ Yaş)

İklim değişikliği ve hava kirliliği nedeniyle bulutların renginin, rüzgarın yönünün değiştiği günlerden biri; Umutlu, halinden memnun ve bilinçli bir uçurtma olan Uç Uç, kuyruğu kırıldığı için çöplüğe düşer. Çöplükte bir bez bebek olan Tassel ve atılmış bir paket olan Koli Koli ile tanışır. Çöplüğü kontrol eden Çöp Kralı, yardımcısı Sinek ve kuralları değiştirmeye çalışan ekibi Uç Uç arasında bir mücadele başlar.

Çöpsüz Dünya oyunu, tüketicinin yoğunlaştığı günümüz dünyasında “geri dönüşüm, onarım, sıfır atık ve renklerle ayrılmış çöp kutuları” gibi konuları ele alarak, sempatik karakterler aracılığıyla atıksız bir dünyanın nasıl mümkün olabileceği sorusuna yanıt arıyor. kültür bilinçsizce yaygınlaştı. Arzu Yurtseventarafından yazılmıştır, Nihat AlptekinYönetmenliğini üstlendiği oyunda Eylül Soğukçay, Pınar Demiral, Engin Akpınar, Samet Silme, Mehmet Soner Dinç yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024 tarihinde Müze Gazhane’de oynanacak Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

 

ONE DAY ONE AYAKKABI (3+ Yaş)

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılır ve ayrılmaya karar verir ancak tek bir ayakkabı bulamaz. O ne, önce diğer ayakkabı, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlıyor. Kaybolan ayakkabı Kaptan Cook’u aramaya gitti ve kim bilir ne maceralar yaşadı… Derya Yıldırım’ınyazdı, Özgür Kaymak‘ile ilgili  yönettiği oyunda Derya Yıldırım yer alır. Oyun, 11 Şubat 2024’te Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler