Ekonomi

Çin vakalara rağmen bazı kısıtlamaları gevşetiyor

Ülkenin güneyindeki Çin’in üçüncü büyük şehri Guangcou’da yerel sağlık yetkilileri, televizyondan yaptığı açıklamada virüsün alt varyantlarının mevsimsel gripten daha büyük bir risk oluşturmadığını söyleyerek vatandaşlara güvence verdi.

Karantinaya alınan ilçelerde tedbirlerin kaldırılmasının ardından kentte olaylar artarken, son 24 saatte 4 bin 922 olay kaydedildi.

Guangcou Sağlık Kurulu Başkan Yardımcısı Cang Yi, yalnızca 4 olayın “ağır ve kritik” olduğunu ve virüs nedeniyle can kaybı olmadığını belirtti.

Ekim ayı sonundan bu yana kentteki olay sayısı 162 bin 700’e ulaştı. Bunların yüzde 90’ında hiçbir hastalık belirtisi görülmediğini kaydeden Cang, “Bu, Omicron varyantının önceki varyantlara göre önemli ölçüde daha az etkili olduğunu gösteriyor” dedi. söz konusu.

Cang, bu sonucun hem Omicron varyantının özelliğinden, hem de aşılama ve aktif önlemler yoluyla nüfusun bağışıklığının artmasından kaynaklandığını vurguladı.

Guangcou Sekizinci Halk Hastanesi Direktörü Tang Xiaoping de ortak yayında, “Yeni koronavirüsün Omicron alt varyantlarının etkisi mevsim gribi düzeyine geriledi. Bazıları gripten bile daha az etkili. Yani var.” paniğe gerek yok.” sözlerini kullandı.

Karantinaya alınan Haycu ilçesinin bazı yerlerinde polis ve sağlık görevlileri ile vatandaşlar arasında çatışmaya dönüşen protestoların ardından kent yönetimi tedbirleri gevşetme kararı aldı.

Kentin iki ilçesinde karantina kaldırılırken, toplu testlere son verildi ve pozitif vakalarla yakın temasta bulunanların evlerinde karantinada kalmalarına izin verildi.

Ayrıca kısıtlama uygulanan bölgelerde restoranlar yeniden açıldı ve toplu taşıma araçları yeniden çalışmaya başladı.

Ülkede Kovid-19 tedbirlerine yönelik protestoların ardından birçok büyük şehirde salgın tedbirlerini optimize edecek adımların atıldığı görülüyor.

– Pekin ve Şıncı’da toplu taşıma araçlarında test zorunluluğu kaldırıldı

Başkent Pekin ile Guangdong eyaletinin teknoloji ve üretim merkezinde, Sincan şehrinde toplu taşıma araçlarında negatif test sonucu gösterme zorunluluğu kaldırıldı.

Sincin il yönetimi, toplu taşıma araçları dışında eczane, park ve turistik yerlerin girişlerinde test zorunluluğu olmayacağını duyurdu.

Başkent Pekin’de toplu ulaşım araçlarına binerken son 48 saat içinde test sonucu gösterme zorunluluğu kaldırılırken, alışveriş merkezleri, süpermarketler ve diğer kamusal alanlarda zorunluluk devam ediyor.

Şehirdeki test tezgahlarının sayısı azaltılırken, test zorunluluğunun devam etmesi nedeniyle az sayıdaki gişelerin önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Pekin sağlık yetkilileri, bugün düzenledikleri basın toplantısında, bazı tedbirlerde değişikliğe gidilmesine rağmen “sıfır vaka” politikasının hala geçerli olduğunu vurguladı.

Salgın dalgasının hızla yayıldığına dikkat çeken yetkililer, “Sosyal önleme ve kontrol tedbirlerine taviz vermeden uyulması gerektiğinin” altını çizdi.

– Son 24 saatte 33 bin 73 vaka

Omicron’un oldukça bulaşıcı alt varyantlarının neden olduğu salgınlar nedeniyle Çin’de sonbahardan bu yana vaka sayısı artmıştı.

Ulusal Sağlık Komitesi’nin verilerine göre, Çin anakarasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 3 bin 988 vaka ve semptomsuz 29 bin 85 vaka tespit edilirken, virüs nedeniyle ölen olmadı.

Nüfusa oranla vaka sayısının az olmasına ve çoğunluğunda hastalık belirtisi görülmemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” adı verilen sıkı salgın kontrol önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

Covid-19 olaylarını meydana geldikleri yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş çaplı önlemleri gerektiriyor. bölme veya kapalı bir devreyi sürdürme. Tedbirler hayatın normal akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle mutlak uyum içinde yaşama ve hayat akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınma stratejilerini benimserken Çin, salgının başından beri uyguladığı kısıtlayıcı tedbirleri sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu